Pianki poliuretanowe oraz oszczędzanie energii

Już za około 15 lat na ziemi ma mieszkać 8 miliardów ludzi.

Pianka poliuretanowa oszczędza energię To sprawi, że będzie coraz większe zapotrzebowanie na energię, ale jednocześnie zasoby naturalne będą się kurczyć i w pewnym momencie okazać się, że ograniczenie zużycia energii stanie się po prostu koniecznością. Jednym ze sposobów na oszczędzanie energii może być zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych. Odpowiedni komfort życia przy zachowaniu większej liczby konsumentów przy takim samym zużyciu energii przez poszczególne osoby jak dziś stanie się możliwe jedynie, gdy materiały izolacyjne będą miały: - dobrą izolacyjność w ramach używania - odpowiednią stabilność w ramach użytkowania - bezpieczeństwo - efektowność ekonomiczna - łatwość instalacji.

Wymagania te spełniają pianki poliuretanowe. Takie pianki mogą być stosowane albo w formie prefabrykatów, albo mogą być również przygotowywane bezpośrednio na placu budowy. Tworzenie izolacji gwarantować może mniejsze mostki termiczne i dzięki temu efektywność będzie większa. W sprzedaży znajdziemy obecnie pianki w różnych formach, tak że zawsze można je odpowiednio dopasować. Rodzaj gazu a izolacyjność pianek Właściwości pianki poliuretanowej uzależnione będą od tego przez jaki środek będzie dochodziło do ich spieniania.

Zależy tutaj więc najwięcej od tego jaki gaz będzie wypełniał komórki pianki. Środkami, które mają charakter spieniający mogą być różne środki chemiczne, które mają różne właściwości. Dlatego pod pojęciem pianek nie będzie jeden typ ale wiele różnych materiałów o charakterze izolacyjnym. W zależności od tego jak będzie pianka wyprodukowana, jakie będzie przeznaczenie czy konstrukcja oraz miejsce używania wykorzystywane mogą być różne elementy spieniające. Ich właściwości są mocno zróżnicowane. Komórki pianek wypełniane mogą być różnymi gazami w zależności od tego jaki jest sposób spieniania czy eksploatacji. Zazwyczaj wypełnia się je dwutlenkiem węgla. Mamy również sytuacje, w których wykorzystuje się inne rozwiązania czy materiały. Pianki mogą być spieniane metodą fizyczną, mają stabilny skłąd gazów, które gwarantować będą wypełnienie komórek.