Piana poliuretanowa - sposób na skuteczną izolację

piana pur

Piana poliuretanowa zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że odznacza się ciekawymi walorami użytkowymi. Jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, wzbudza jednak coraz większe zainteresowanie. Niestety, zalicza się również do tych materiałów izolacyjnych, których prawidłowe użycie nie jest możliwe bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, odpowiedniej odzieży i… doświadczenia. Jeśli więc izolacja ma być wykonana dobrze, inwestor musi pogodzić się z tym, że będzie współpracował z profesjonalistami.

Pianki przeznaczone do ocieplenia z wykorzystaniem metody natryskowej są zazwyczaj dzielone na dwa rodzaje. Mówimy zarówno o pianie zamkniętokomórkowej, jak i otwartokomórkowej pamiętając o tym, że każda z nich posiada swoją specyfikę. Piana zamkniętokomórkowa jest wykorzystywana przede wszystkim po to, aby izolować hale przemysłowe, magazyny, przechowalnie produktów spożywczych, chlewnie oraz dojrzewalnie. Piana otwartokomórkowa oznacza się mniejszą gęstością, a w związku z tym może być wykorzystywana również do izolowania mniej wymagających pomieszczeń.

Jej ogromną zaletą jest i to, że jest przepuszczalna dla pary wodnej. Poprawia też dźwiękoszczelność przegrody, nic więc dziwnego, że jest wykorzystywana nie tylko do izolowania sufitów oraz ścian, ale także poddaszy. Ocieplanie z wykorzystaniem piany poliuretanowej budzi uznanie już choćby dlatego, że nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych, z jakimi musieliby zmagać się domownicy.

Pianka nie emituje substancji toksycznych, nie trzeba też zmagać się z nienaturalnym zapachem. Klienci mogą być nieco zdziwieni, że ekipa odpowiedzialna za jej aplikowanie jest zwykle ubrana w specjalistyczne kombinezony, a prace wykonywane są z maskami tlenowymi. To jednak nie wyziewy z pianki są trujące. Już po aplikacji pianka natychmiast wielokrotnie zwiększa swoją objętość, trzeba więc chronić osoby mające z nią kontakt przed dostaniem się jej do nosa lub gardła. Sama aplikacja, choć wymaga precyzji, jest procesem, który nie zabiera dużo czasu.