Właściwości piany PUR

Właściwości piany PURIstotną kwestią w przypadku wyposażenia domu jest odpowiednia izolacja. Obecnie, niebywale skuteczną formą izolacyjną jest piana poliuretanowa. W asortymencie sklepów budowlanych, można znaleźć dwa rodzaje pianki, które różnią się od siebie rodzajem komórek z których się składają. W efekcie nieco różnią się także właściwościami i przeznaczeniem.

Pierwszy wariant, składa się z otwarto-komórkowej struktury, a więc w jej formę w większości ( niemalże w 100%)wchodzą otwarte komórki, ta rozwarta formuła, ułatwia przepływ powietrza, co wpływa na utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniego mikroklimatu, który obejmuje zarówno optymalną temperaturę, ale i poziomu wilgoci. Zastosowanie piany poliuretanowej, pozwala na utrzymanie stałej temperatury zarówno w lecie, jak i sezonie zimowym. W miesiącach letnich, działa podobnie jak odzież termoaktywna, oddycha, jednocześnie nie dopuszcza do przegrzewania się pomieszczeń.

Inaczej sprawa wygląda w zimie, kiedy to izolacja neutralizuje powstawanie mostków cieplnych, które są jednym z wielu źródeł wychłodzenia budynku. To wszystko za sprawą doskonałej przyczepności piany do podłoża, jej struktura doskonale zaślepia wszelkie zakamarki, z których może ulatniać się ciepło. Piankę otwarto-komórkową stosuje się głównie w budynkach mieszkalnych, ze względu na jej właściwości hipoalergiczne, nie uczula, może być stosowana przez alergików, a nawet do wykończenia pokoi małych dzieci.

piana poliuretanowaPianka o zamkniętych komórkach zaś, idealnie sprawdzi się w izolacji pomieszczeń użytkowych, takich jak szklarnie magazyny, ale i w uszczelnianiu basenów lub urządzeń sanitarnych. Struktura tej pianki bowiem składa się z ogromnej ilości zamkniętych komórek, dlatego też wspaniale uszczelnia, jest niezwykle odporna na skraplanie się pary wodnej. Dodatkowo, piana poliuretanowa mimo lekkiej formy, która nie obciąża konstrukcji budynku, jest materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane nie tylko niedogodnymi warunkami atmosferycznymi, ale także defektów spowodowanych przez gryzonie czy też insekty.