Piana poliuretanowa na tle innych materiałów izolacyjnych

czym ocieplić budynekCeny energii elektrycznej rosną systematycznie, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że poprawne wykonanie izolacji cieplnej domu staje się dziś zagadnieniem, które znaczenie jest wyjątkowo duże. Zaskoczeniem nie powinno być zresztą i to, że szczególną uwagę poświęca się dachom i stropom, nie bez przyczyny mówi się bowiem o tym, że właśnie te punkty są w największym stopniu narażone na straty ciepła. Jeszcze przed dokonaniem wyboru idealnego materiału izolacyjnego warto uświadomić sobie, że nie powinno się kierować jedynie jego ceną, oporem cieplnym oraz współczynnikiem lambda. Owszem, są to ważne czynniki, pomagają nam one jednak w rozróżnianiu poszczególnych materiałów przede wszystkim w tych warunkach, które moglibyśmy określić jako laboratoryjne.

Jeśli zatem liczymy na izolację naprawdę skuteczną, sporo uwagi powinniśmy poświęcić nie tylko szczelności i trwałości, ale również temu, jak na izolację oddziałują warunki atmosferyczne. Mówiąc o materiałach, które jeszcze do niedawna cieszyły się największą popularnością, nie można nie wspomnieć o wełnie mineralnej i stwarzanych przez nią możliwościach. Największą zaletą tego materiału wydaje się być jego niska cena, choć nie bez znaczenia jest i to, że mamy do czynienia ze stosunkowo nieskomplikowanym montażem. Niezależne badania potwierdzają jednak, że wełna posiada także szereg wad, a najpoważniejszym problemem związanym z jej wykorzystaniem wydaje się ryzyko występowania tak zwanych mostków energetycznych w istotny sposób pogarszających parametry izolujące.

izolacja pianką poliuretanowąPoszukując alternatywy dla wełny mineralnej coraz więcej osób skłania się ku piance poliuretanowej i nie można nie zgodzić się z tym, że jest to rozwiązanie, któremu nie da się odmówić zasadności. Piana poliuretanowa to idealny materiał izolacyjny, o czym przekonuje już choćby to, że pianę można z powodzeniem stosować na niemal każdej powierzchni. Co więcej, posiada ona zdolność rozrostu, bez problemu trafia więc do miejsc, które pozostają niedostępne dla innych materiałów izolacyjnych. Piana poliuretanowa charakteryzuje się również niską chłonnością wody oraz wysoką przepuszczalnością pary, a same parametry izolacyjne nie ulegają w jej przypadku zmianom w czasie.