Pianka poliuretanowa PUR – podstawowe informacje

właściwości pianki pur

Izolacje wykonywane z pianki poliuretanowej PUR odznaczają się przede wszystkim wysoką trwałością oraz doskonałą wydajnością. Pozwalają one na zapewnienie sobie we własnym domu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa oraz znacznych oszczędności na energii czy ogrzewaniu. Izolacje wykonywane z pomocą tego materiału są powszechnie stosowane w wielu różnych obiektach, zarówno mieszkaniowych jak i przemysłowych – doskonale pokazuje to, że posiadają one całe mnóstwo ciekawych zalet. Większość z nas prawdopodobnie nie zdaje sobie z tego sprawy, ale poliuretany są bardzo powszechnie wykorzystywane i w naszym życiu codziennym możemy spotykać się z nimi praktycznie na każdym kroku.

Występują one bardzo powszechnie w niektórych dziedzinach przemysłu, między innymi w przemyśle samochodowym, tekstylnym czy obuwniczym. Często są z nich wykonywane najróżniejsze odmiany gąbek, choć spotkamy się również z poliuretanowymi zabawkami czy niektórymi elementami naszych samochodów – są to oczywiście jedynie przykłady. Do wykonywania izolacji wykonuje się piankę poliuretanową PUR, która złożona jest z dwóch podstawowych składników. Pierwszy komponent zawiera alkohole wyższego rzędu, katalizator, środek powierzchniowo czynny oraz gaz którego zadaniem jest spienianie i zamykanie porów. Drugi komponent to z kolei głównie mieszanina izocyjanianów. Wykorzystywana jest tutaj specjalna maszyna pozwalająca na natryskowe nanoszenie pianki na wybraną powierzchnię. W jej wnętrzu powstaje bardzo duże ciśnienie które prowadzi do szybkiego zwiększania się temperatury pianki. Wskutek reakcji zarówno chemicznej jak i fizycznej następuje znaczny wzrost pianki.

Kolejnym elementem całego tego procesu jest również tak zwane cieniowanie – to właśnie dzięki niemu pianka odznacza się tak dużą wytrzymałością. Za pomocą jednej aplikacji można wykonać jednocześnie termo jak i hydroizolację, co pozwala na zapewnienie sobie sporej oszczędności czasu oraz pieniędzy. Pianka poliuretanowa bez wątpienia jest na chwilę obecną zdecydowanie najlepszym materiałem przeznaczonym do wykonywania takich izolacji.