Piana poliuretanowa – wykonywanie izolacji natryskowych

zalety pianki poliuretanowejObecnie na rynku izolacji termicznych spotkamy się z naprawdę ogromnym wyborem najróżniejszych materiałów, które mogą do tego służyć. Cała branża przez bardzo długi czas była zdominowana praktycznie wyłącznie przez te bardziej tradycyjne materiały, takie jak styropian czy wełna mineralna. Co prawda sprawdzały się one w tej roli stosunkowo dobrze, ale i tak w większości przypadków posiadają głównie wady i właściwie jedną, podstawową zaletę – niską cenę. Niemniej jednak wykonywane za ich pomocą izolacje termiczne pod wieloma względami nie były szczególnie skuteczne. Przede wszystkim takie materiały nie są w stanie wyeliminować powstawania różnego rodzaju spoin czy połączeń, przez które ucieka spora ilość ciepła.

Być może na pierwszy rzut oka problem ten nie wydaje się być szczególnie duży, ale w praktycznie w przypadku dachu o dość standardowej powierzchni takie szczeliny mogą zajmować łącznie około 5 metrów kwadratowych – jest to powierzchnia pozbawiona jakiejkolwiek izolacji, przez którą może swobodnie uciekać ciepło. Inną poważną wadą tego typu materiałów jest fakt, że trudno korzystać z nich w przypadku jakichkolwiek bardziej skomplikowanych, mniej standardowych konstrukcji. Praktycznie niemożliwe jest szczelne wypełnienie wszystkich szczelin w dachu czy poddaszu wełną mineralną albo samym styropianem – takie rzeczy zwyczajnie nie docierają do tych trudno dostępnych zakamarków.

izolacja pianką purSwego rodzaju rewolucję w całej tej branży stanowi pianka poliuretanowa, materiał, który z roku na rok zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Trudno jednak jest się temu dziwić, bowiem niesamowite zalety tego materiału praktycznie całkowicie niwelują wszystkie mankamenty obecne przy pozostałych rozwiązaniach. Pianka poliuretanowa jest nanoszona na daną powierzchnią metodą natryskową. Tworzy ona na niej zwartą i pozbawioną szczelin czy spoin powierzchnie, dzięki czemu taka izolacja jest po prostu bardzo skuteczna. Co więcej, można ją zastosować niemalże od razu po zakończeniu prac budowlanych na poddaszu czy strychu, w przeciwieństwie do materiałów takich jak wełna mineralna. Wszystko to sprawia, że pianka poliuretanowa jest na chwilę obecną zdecydowanie najlepszym materiałem dla każdego, komu tylko zależy na przygotowaniu faktycznie dobrej izolacji termicznej w swoim domu.